ANMCS și Organizația Mondială a Sănătății – Program comun pentru consolidarea calității îngrijirii și siguranței pacientului

Biroul Organizației Mondiale a Sănătății  pentru Calitatea Îngrijirii și Siguranța Pacienților din Atena și Biroul de Țară al OMS din România împreună cu Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate au lansat o serie de ateliere menite să consolideze  calitatea îngrijirii medicale și siguranța pacientului  în unitățile sanitare din România.

Pe 29 aprilie 2026, reprezentanți ai spitalelor din regiunea de sud-est a României- manageri, directori medicali, șefi de secții, cadre medicale- au participat la prima sesiune, dedicată abordărilor practice de transformare a datelor în acțiuni concrete și de consolidare a îngrijirii pacienților.

Cei prezenți au evidențiat faptul că experiența națională și internațională arată în mod constant că îmbunătățirile în ceea ce privește calitatea îngrijirii și siguranța pacientului nu depind doar de reglementări, standarde și indicatori, ci și, în mod esențial, de oameni, comportamente și cultura organizațională.

S-a discutat și despre subutilizarea datelor privind calitatea îngrijirii și siguranța pacientului. Deși spitalele colectează volume tot mai mari de date, acestea sunt rareori utilizate sistematic pentru luarea deciziilor locale, analiza cauzelor principale sau monitorizarea eforturilor de îmbunătățire.

Totodată, infecțiile asociate asistenței medicale, prevenirea și controlul infecțiilor și cultura mai largă a siguranței pacienților rămân provocări prioritare în spitalele din România, așa cum sunt evidențiate atât de datele naționale, cât și de studiile internaționale. Consolidarea competențelor practice în aceste domenii este esențială pentru a obține îmbunătățiri măsurabile.

Sesiunile de lucru au abordat teme cheie precum:

  • rolul colaborării interinstituționale în implementarea eficientă a standardelor de calitate a îngrijirii și siguranței pacientului
  • importanța formării continue pentru toți profesioniștii din domeniul sănătății
  • transformarea datelor în acțiuni și exemple de bune practici din întreaga Regiune Europeană

Inițiativa face parte din asistența tehnică oferită de OMS/Europa Ministerului Sănătății pentru implementarea PNRR în sectorul sănătății.

Următoarele întâlniri  vor avea loc în 19 mai 2026, la Bistrița și în data de 21 mai 2026, la Iași.

Sursa foto:  WHO Biroul România

Sari la conținut